News Flash

The portion of Brian Perkey's Yeast talk that we successfully recorded is available for download here.  (Right click and select save target as.) Unfortunately the second half was lost but the material we have is great!  Enjoy!
2010 Skagit County Fair Results PDF Print E-mail
WAHA Projects - WAHA Competitions
Written by Mark Emiley   
Friday, 13 August 2010 13:57

Overall Results:

2010 Skagit County Fair

Homebrew Competition Results

*All Brewers Choice Nominees were Evaluated during BOS & Brewers Choice Judging

Best of Show*

Jo Grunewald

Dortmunder Export

BOS HM

Roger Kee

American Pale

BOS HM

Mark Tanner

Belgian Tripel

Brewers Choice*

Mark Tanner

Belgian Tripel

Brewers Choice HM

Roger Kee

American Pale

Brewers Choice HM

Jo Grunewald

Dortmunder Export

Flight Results:

Flight/Category

Brewer

Sub-Style

Club

Brewers Choice Nominee

Lager / Light Ale (8 Entries)

1st Place

Paul Wilhelm

2A German Pils

Cascade Brewers Guild

Yes

2nd Place

Jo Grunewald

1E Dortmunder Export

BREW

Yes

3rd Place

Mark Tanner

2A German Pils

BREW

 

Belgian, French and Sour Ale (Categories 16-18) (7 Entries)

1st Place

Jeff Paden

17A/20A - Peach Berliner Weisse

GEBL

Yes

2nd Place

Mark Tanner

18C Tripel

BREW

Yes

3rd Place

Roger Kee

16C Saison

GEBL

Honorable Mention

Jon Powell

17A Berliner Weisse

BREW

Yes

 

American Pale Ale (Category 10) (8 Entries)

1st Place

Derek Ruffner & Marvin Kunkel

10C Am. Brown

GEBL

Yes

2nd Place

Roger Kee

10A Am. Pale

GEBL

Yes

3rd Place

Adam Sannes

10B Am. Amber

HBT

Honorable Mention

Roger Kee

10C Am. Brown

GEBL

 

India Pale Ale          (6 Entries)

1st Place

Adam Sannes

14C Imperial IPA

HBT

Yes

2nd Place

Mark Tanner

14B American IPA

BREW

3rd Place

Kyle Peterson

14D Cascadia IPA (Black IPA)

Stilly Mashers

 

Amber & Dark Ale (9 Entries)

1st Place

Scot Oliver

 9D Irish Red

GEBL

Yes

2nd Place

Jo Grunewald

15B Dunkelweizen

BREW

Yes

3rd Place (Tie)

Dylan Levy-Boyd

12 B Robust Porter

Bellingham Homebrew Club

3rd Place (Tie)

Adam Sannes

13B Sweet Stout

HBT

 

Fruit, Smoked, Wood, Specialty           (10 Entries)

1st Place

Roger Kee & Marc Mittelstead

22B  Smoked Porter

GEBL

Yes

2nd Place

Jo Grunewald

20A  Tart Cherry Porter

BREW

Yes

3rd Place

Jon Rivera

23    Mountain Dew Ale

BREW

Honorable Mention

Mark Joy

21A Belgian Wit with Roasted Chili Peppers and Agave Nectar

BREW

Yes

Last Updated on Sunday, 15 August 2010 08:56
 
© 2019 Washington Homebrewers Association
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.